Gimnazijalci na izletu u Križevcima

Tridesetak gimnazijalaca naše škole s profesoricama biologije Spomenkom Koledić, matematike i informatike Željkom Dijanić i fizike Vlastom Hermanović posjetili su grad Križevce 11. travnja 2024. godine.
Već na samom početku putovanja na brzoj cesti prema Križevcima pred autobus je mašući objema rukama istrčala jedna žena neobično odjevena pa su je povezli. A to je bila upravo Magda Lugomer Herucina, travarica i posljednja hrvatska vještica koju je u 18. stoljeću od lomače spasila kraljica Marija Terezija. Kao rođena Križevčanka Magda je naše učenike i nastavnice povela u razgled grada pa su posjetili:
  • Grkokatoličku katedralu gdje je srdačni grkokatolik učenicima pokazao unutrašnjost najljepšeg križevačkog sakralnog objekta i upoznao ih s razlikama njihovog i našeg obreda te vjerskih običaja;
  • Magdin vrt gdje su se učenici ispred Magdine kuće počastili čajem i Magdinim keksima, pogledali kako učenici Srednje gospodarske škole Križevci održavaju svoj vrt te se prisjetili kako su se u prošlim vremenima ljudi kupali u kortima noseći vodu u vrčevima;
  • Razvojni centar i Tehnološki park u sklopu kojeg se nalazi čokolaterija Hedona, prvo socijalno poduzeće koje zapošljava osobe s invaliditetom. Tamo je svaki učenik dobio čokoladu s posebnim okusom.
  • Križevački kozmološki centar u kojemu se nalazi zvjezdarnica s najvećim teleskopom u Hrvatskoj otvorenim za javnost. Iako su bili u kupoli zvjezdarnice i imali priliku gledati kroz teleskop u tome su se periodu nad Križevce nadvili oblaci pa učenici nisu mogli vidjeti Sunce. Međutim, zvjezdarnica je dostupna za besplatne posjete svakog četvrtka od 20:30 (perzeidi.hr) i dio učenika je izrazio želju da se vrati gledati noćno nebo.
  • Gradski muzej gdje su razgledali arheološku, kulturno-povijesnu, etnografsku, crkvenu i cehovsku zbirku te oružarnicu;
  • Toranj Hrvatskog doma, jedan od osam križevačkih tornjeva do čijega vrha vode 102 kružne stepenice i odakle se pruža predivan pogled na Križevce na sve četiri strane svijeta;
  • Strossmayerov trg i predivan mural gdje je lokalni vodič ispričao priču o slavnim Križevčanima (pilotu, izumitelju, slikaru-grafičaru, travarici i glumici);
  • Crkva sv. Križa, najstariji sakralni objekt kontinentalne Hrvatske s mramornim oltarom i osammetarskom slikom s prikazom “krvavog sabora” za kojeg kažu da se odigrao upravo u toj crkvi.
Nakon ručka i pauze za šetnju po gradu učenici su se autobusom uputili na Kalnik do podnožja Staroga grada. Najhrabriji učenici i sve tri profesorice popeli su se na zidine Staroga grada odakle se pruža predivan pogled na okolicu Križevaca, a vodič kaže da se za iznimno lijepoga vremena pogled pruža sve do Čazme. Naravno, cijelim putem učenike je pratila Magda Lugomer Herucina, odnosno gospođa Gordana Kapor iz Destinacijske agencije Križevci koja je pohvalila skupinu učenika naše škole kao najbolju srednjoškolsku skupinu koju je do sada imala prilike provesti Križevcima.

objavio: Željka Dijanić   datum: 15. 4. 2024.