Poštovani roditelji,

pred vašom djecom i vama velika je i važna odluka: odabir srednje škole. Odluku koju donosite na kraju još jedne zahtjevne nastavne godine koja nas je ponovo suočila s brojim izazovima.

U toj bih vam zahtjevnoj situaciji htjela olakšati donošenje odluke tako što ću vam ukratko predstaviti mogućnosti koje vam pruža naša srednja škola – Srednja škola Čazma.

U našoj školi učenici mogu birati između četiri trogodišnja i dva četverogodišnja programa.

Upisujemo jedan razred s tri zanimanja po jedinstvenom modelu obrazovanja; to su automehatroničari, vodoinstalateri i bravari. Taj program traje tri godine i temelji se na učenju uz rad budući da učenici, osim teorijske, pohađaju i praktičnu nastavu u školskoj radionici i kod licenciranih obrtnika. Automehatroničari su novo zanimanje, iznimno traženo na tržištu rada budući da su kombinacija nekoliko deficitarnih struka – automehanike, autoelektrike i mehatronike. Vodoinstalateri i bravari su otprije poznata zanimanja koja jamče brzo zaposlenje – tvrtke iz Čazme i okolnih središta redovito zovu školu i traže učenike koji bi kod njih pohađali praktičnu nastavu i kasnije ostali raditi. Osim toga, sva su tri zanimanja na popisu deficitarnih što otvara mogućnost stipendiranja.

Upisujemo još jedan razred s trogodišnjim programom – za vozače motornih vozila. U sklopu tog programa učenici se u školi osposobljavaju za upravljanje vozilom C kategorije i školovanje završavaju s vozačkom dozvolom u džepu. Vozači su već nekoliko godina na vrhu popisa najtraženijih zanimanja ne samo u Hrvatskoj nego i u Europi tako da i ovo zanimanje jamči sigurno zaposlenje.

Odabir trogodišnjeg programa ne znači nužno da su učenici odustali od nastavka obrazovanja. Po završenom trećem razredu, učenici mogu besplatno nastaviti obrazovanje za zanimanje četverogodišnjeg trajanja i kada steknu tu kvalifikaciju, mogu polagati ispite državne mature i nastaviti školovanje na visokoškolskoj razini.

Jedan od četverogodišnjih programa koje nudimo onaj je opće gimnazije. Taj program završava polaganjem državne mature što je ujedno preduvjet za nastavak obrazovanja. Opća gimnazija najbolji je odabir za učenike koji znaju da žele nastaviti školovanje jer nudi široki presjek nastavnih predmeta i učenicima otkriva svijet različitih znanstvenih disciplina. Opća gimnazija u našoj školi ima dugogodišnju tradiciju, a učenici ostvaruju iznimne rezultate i uglavnom upisuju fakultete po svom izboru.

Drugi četverogodišnji program strukovni je kurikulum za stjecanje kvalifikacije tehničar cestovnog prometa. Tijekom školovanja tehničari cestovnog prometa stječu znanja o funkcioniranju i mogućnostima sigurne i ekonomične eksploatacije cestovnih vozila, o prometnim i drugim propisima koji reguliraju promet i prijevozničke usluge te o organiziranju i ekonomici poslovanja. Mogućnosti zaposlenja su brojne: u prometnim poduzećima, u prometnoj policiji, na stanicama za tehnički pregled vozila i slično. Novi kurikulum je usklađen sa zahtjevima tržišta rada, ali i prilagođeniji pripremi za polaganje ispita državne mature što učenicima koji to žele omogućuje nastavak školovanja.

Nastava se za sve programe izvodi u vrhunski opremljenoj zgradi, uz stručni kadar - jedna smo od rijetkih škola u kojoj nastavu izvode isključivo nastavnici sa svim potrebnim kvalifikacijama - i usklađena je sa suvremenim pristupima obrazovanju. Vrata škole su otvorena svima – dođite se uvjeriti u mogućnosti koje se učenicima nude.

Detaljne informacije, osim izravno u školi, možete pronaći i na mrežnim stranicama škole http://ss-cazma.skole.hr/skola/ploca, u sekciji posvećenoj upisima, a pitanja možete postaviti telefonom, na broj 043 771 939 ili 091 1207 978 ili ih poslati na adresu elektroničke pošte ravnateljica@ss-cazma.skole.hr ili ured@ss-cazma.skole.hr.

Nadamo se da ćete prepoznati potencijal koji škola ima i povjeriti nam srednjoškolsko obrazovanje svoga djeteta.

Srdačan pozdrav,

Irena Ivanović, ravnateljica Srednje škole Čazma